فارس آماده جذب سرمایه گذاران اقتصادی است

حمایت از ۲۰۰ مدرسه محل تجمع نخبگان در مناطق محروم
7 مرداد 1402
دومین نشست تخصصی مدیران و فعالان تبلیغاتی برگزار می‌شود
14 مرداد 1402
نمایش همه

شیراز- جذب سرمایه گذار در فعالیت‌های اقتصادی و توسعه نقشی اساسی دارد از این رو می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در چرخه اقتصادی حائز اهمیت است جذب سرمایه گذاران است.

گروه استان‌ها- علیرضا پرنیان: استان فارس سال‌ها است در تلاش است تا مسیر صنعتی شدن را طی کرده و به سمت ایجاد صنایع بزرگ مقیاس گام بردارد و در طول این مسیر نیز با طراحی طرح‌های صنعتی بزرگ مقیاس و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در تلاش است تا شرایطی را برای توسعه یافتگی در این بخش فراهم کند.

ایجاد طرح‌های اقتصادی، امنیت سرمایه گذاری، حمایت از سرمایه گذار و ایجاد جاذبه‌های سرمایه گذاری همگی می‌تواند از جمله عواملی باشد که سرمایه گذاران می‌توانند نسبت به سرمایه گذاری در استان فارس اقدام کنند البته در کنار موارد ذکر شده نزدیکی به دریا و کاهش هزینه‌های حمل و نقل نیز دیگر ویژگی‌های فارس برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

دارا بودن ۳۲ شهرستان و اقلیم‌های متفاوت همگی از ویژگی‌های منحصر به فردی است که تنها در استان فارس می‌توان آن را جست و جو کرد از این رو می‌توان نسبت به سرمایه گذاری‌های مختلف در فارس اقدام کرد

فارس آماده جذب سرمایه گذاران اقتصادی است

فرش قرمز حمایت مدیران فارس در انتظار سرمایه گذاران

استاندار فارس گفت: یکی از مسیرهایی که برای سرمایه گذاران در استان فارس در نظر گرفته شده مسیر حمایت از این افراد است و مدیریت کلان فارس در تلاش بوده تا با پهن کردن فرش قرمز حمایتگری از سرمایه گذاران نقش ویژه‌ای در جذب آنان داشته باشد.

محمد هادی ایمانیه اضافه کرد: برگزاری همایش‌های سرمایه گذاری در استان فارس یکی از راهکارهایی است که مقرر شده تا با برگزاری آنها زمینه جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در مناطق مختلف فارس فراهم شود.

وی افزود: مقرر شده تا ۹ همایش‌های سرمایه گذاری در استان فارس برگزار شده تا سرمایه گذارانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در استان فارس هستند از ویژگی‌های مناطق مختلف استان فارس آگاهی پیدا کرده و زمینه جذب سرمایه در این مناطق فراهم شود این در حالی است که اولین همایش سرمایه گذاری منطقه‌ای در فارس در شهرستان آباده برگزار شد.

ایمانیه ادامه داد: استان فارس از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار ارزشمند و منحصر به فردی در زمینه‌های مختلف مذهبی، تاریخی و طبیعی برخوردار است و شایسته نیست در چنین استانی حتی یک فرد بیکار وجود داشته باشد یا شاهد طلاق یا تأخیر در ازدواج و فرزند آوری خانواده‌ها به دلیل مشکلات معیشتی ناشی از بیکاری باشیم.

عالی‌ترین مقام دولت در استان فارس همچنین تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های استان فارس دارا بودن معادن و ظرفیت‌های ویژه در حوزه کشاورزی و باغداری است از این رو علاوه بر طرح‌های معدنی و کشاورزی سعی شده تا ویژگی منحصر به فرد فارس که گردشگری است نیز در طراحی طرح‌های سرمایه گذاری قرار داده شود.

استاندار فارس افزود: در کنار اینها و از همه مهم‌تر سرمایه انسانی این استان که مردم با اصالت، سختکوش و با همت آن است هر جای دنیا پا گذاشته اند توانسته اند تحول، تغییر و پیشرفت ایجاد کنند و حیف است چنین استانی خودش و مردمانش از این همه پتانسیل و ظرفیتی که در خود دارد محروم باشد و بهره نبرد.

استان فارس از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار ارزشمند و منحصر به فردی در زمینه‌های مختلف مذهبی، تاریخی و طبیعی برخوردار است و شایسته نیست در چنین استانی حتی یک فرد بیکار وجود داشته باشد به گفته ایمانیه در استان فارس تمام برنامه ریزی ها در مسیری قرار گرفته که بروکراسی اداری صدور مجوزهای کسب و کار و سرمایه گذاری در کمترین زمان ممکن انجام شده تا افراد بتوان در کوتاه‌ترین زمان نسبت به آغاز عملیات اجرایی طرح‌های سرمایه گذاری خود در استان اقدام کنند.

استاندار فارس، با اشاره به پیگیری طرح سریع السیر شدن قطار شیراز – اصفهان افزود: اگر کسی قصد سرمایه گذاری در این زمینه داشته باشد از سوی دولت مورد حمایت واقع می‌شود.

فارس آماده جذب سرمایه گذاران اقتصادی است

حمایت از سرمایه گذاران با صندوق عدالت و پیشرفت

مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان فارس گفت: در راستای جذب سرمایه گذاران داخلی و با توجه به نیاز استان به توسعه مقرر شده تا صندوق استانی پیشرفت و عدالت در فارس تشکیل شود.

بابک دایی اضافه کرد: یکی از راه‌های دستیابی به توسعه تأمین اعتبارات لازم طرح‌های نیمه تمام و حمایت از سرمایه گذاران است از این رو مقرر شده تا این صندوق در استان فارس تشکیل و زمینه حمایت از این اشتغال، کمک به واحدهای تولیدی و سرمایه گذاران در فارس فراهم شود و پرداخت منابع مالی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالا، طرح‌های اشتغال‌زا، دانش‌بنیان و احیای واحدهای اقتصادی در اولویت این صندوق قرار دارد

به گفته این مقام مسئول پرداخت منابع مالی برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالا، طرح‌های اشتغال‌زا، دانش‌بنیان و احیای واحدهای اقتصادی در اولویت این صندوق قرار دارد.

در راستای جذب سرمایه گذاران داخلی و با توجه به نیاز استان به توسعه مقرر شده تا صندوق استانی پیشرفت و عدالت در فارس تشکیل شود. مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان فارس راه اندازی صندوق استانی پیشرفت و عدالت در فارس و تعریف منابع اعتباری برای این صندوق را عامل رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در استان دانست و گفت: صندوق پیشرفت و عدالت با هدف به سامان رسیدن پروژه‌های نیمه تمام تشکیل شده و با توجه به ظرفیت استفاده از این صندوق در طرح‌ها و برنامه‌ها، تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام با پیشرفت بالاوطرح‌های اشتغال‌زا در اولویت پرداخت این صندوق قرار دارند.

وی خاطر نشان کرد: تشکیل صندوق پیشرفت و عدالت استانی را همچنین می‌توان یکی از اقدامات اجرایی و عملیاتی دولت در راستای بسط عدالت در مناطق پیرامونی و محروم برآورد کرد. اقدامی که در صورت تحقق دقیق و حداکثری می‌تواند بخش مهمی از عقب ماندگی‌های موجود را از چهره مناطق محروم و نیازمند کشور بزداید و در عین حال به تکمیل واحدهای نیمه تمام در شهرها و بخش‌های مختلف استان‌ها سرعت ببخشد.

۹ شهرستان استان آماده برگزاری همایش سرمایه گذاری

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارسگفت: استان فارس در تلاش برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی است از این رو مقرر شده تا ۹ همایش سرمایه گذاری در استان با رویکرد توسعه فعالیت‌های اقتصادی برگزار شود.

سید مهدی خادمی افزود: با توجه به نامگذاری سال توسط مقام مسئول رهبری مبنی بر مهار تورم رشد تولید مقرر شده تا در استان فارس شرایط توسعه فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر فعالیت بخش خصوصی فراهم شود از این رو همایش‌های سرمایه گذاری می‌تواند عاملی برای توسعه یافتگی فارس در فعالیت‌های اقتصادی با محوریت بخش خصوصی باشد.

وی اضافه کرد: تمامی دستگاه‌های اقتصادی استان فارس عزمی جدی در حمایت از سرمایه گذاران را داشته و در تلاش هستند تا بروکراسی اداری در استان فارس برای راه اندازی کسب و کارهای اقتصادی به حداقل رسیده تا شاهد رشد جذب سرمایه در استان باشیم.

او اظهار کرد: همایش سرمایه گذاری فرصتی را پدید آورد که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هر شهرستان به سرمایه گذاران معرفی شود و از طرف مسئولان دولتی این اطمینان به همه سرمایه‌گذاران داده شود که در راستای مقررات زدایی و حذف بروکراسی اداری در کمترین زمان ممکن فضایی فراهم شود که بخش غیردولتی و خصوصی بتواند در زمینه سرمایه‌گذاری و رشد و توسعه اقتصادی و اشتغال استان بهتر از گذشته فعالیت کند.

مؤلفه‌های سرمایه گذاری موفق

برای یک سرمایه‌گذاری مناسب باید اصول مختلفی را به کار بگیریم تا بنا بر آن اصول، نتایجی مطابق با انتظارات سرمایه‌گذاری خود به دست آوریم. یکی از این اصول، مد نظر قراردادن مؤلفه‌های اساسی اقتصاد در یک بستر سرمایه‌گذاری و در یک برهه زمانی خاص است اما به طور کلی می‌توان گفت سیاست‌های مالی و پولی، انتظارات تورمی، نرخ بهره و نقدینگی از جمله مهم‌ترین علل در سرمایه گذاری موفق هستند و با توجه به شرایط اقتصادی کشور می‌توان گفت که استان فارس اکنون دارای شرایط منحصر به فردی برای جذب سرمایه گذار است که می‌تواند موفقیت یک طرح اقتصادی را به همراه داشته باشد.