نباید سالن‌های تئاتر تعطیل باشند/نیاز به فعالیت‌های فرهنگی و هنری

خاموشی چراغ کنسرت‌ها سه ماهه شد/مذاکرات پشت پرده به نتیجه می‌رسد؟
3 آبان 1401
سند جامع اخلاق حرفه ای دانشگاهیان تدوین می شود
3 آبان 1401
نمایش همه

مدیر مرکز تئاتر مولوی با اشاره به اجرای ۲ اثر نمایشی جدید در این مجموعه، درباره ضرورت اجرای تئاتر در شرایط کنونی جامعه متذکر شد نباید قبح تعطیلی سالن‌های تئاتر ریخته شود.

امیرحسین حریری مدیر مرکز تئاتر مولوی درباره اجراهای جدید این مجموعه تئاتری،  گفت: نمایش «رضا» به اجرای خود در مرکز تئاتر مولوی پایان داد و علیرغم محدودیت‌هایی که به لحاظ تبلیغات برای اجرا وجود داشت و همچنین فشارهایی که از سوی برخی افراد به گروه وارد می‌شد تا اجراهای‌شان تحت‌الشعاع قرار بگیرد، با استقبال خوبی از سوی مخاطبان اجرا شد.

وی اظهار کرد: فکر می‌کنم در این شرایط و روزهای بعضاً تلخ، چنین اجراهایی می‌تواند فرصتی برای تعامل افراد و گفتگو میان آن‌ها باشد تا حال‌شان بهتر شود.

حریری ادامه داد: ۲ اجرای جدید برای مرکز تئاتر مولوی داریم که منتظر طی شدن مرحله بازبینی و صدور مجوز اجرای آن‌ها هستیم. اگر مجوز اجرای این آثار اخذ شوند از اوایل هفته آتی نادر خوشبخت نمایش «اهانت به تماشاگر» را در سالن اصلی و نیما آقاخانی نمایش «آبا» را در سالن کوچک مولوی به صحنه می‌برند. انتظار داریم مرکز هنرهای نمایشی و شورای نظارت و ارزشیابی با توجه به اینکه جداول اجرایی ما و بسیاری از سالن‌های تئاتر دستخوش تغییر شده، فراتر از فرایند سامانه صدور مجوزها، در این روزها همراهی بیشتری با سالن‌های تئاتر و هنرمندان داشته باشد.

مدیر مرکز تئاتر مولوی درباره بحث ضرورت فعالیت سالن‌های نمایشی در شرایط کنونی جامعه، تأکید کرد: معتقدم امر تئاتر یک فعل نخبگانی و امری فرهنگی است که توسط جامعه نخبگانی انجام می‌شود. بنیان تئاتر بر اصل گفتگو شکل می‌گیرد. رسالت این جامعه نخبگانی است که این اصل را فراموش نکند و همیشه محل و فرصتی برای شکل‌گیری این گفتگو باشد. گرفتن و یا حذف این امکان بر خلاف رسالت هنر نمایش و بر خلاف کارکرد صحیح و نخبگانی مستتر در ذات تئاتر است.

وی تصریح کرد: معتقدم در همه حال سالن‌های تئاتر، سینما و اساساً فعالیت‌های فرهنگی و هنری ما فعال و زبان طیف‌های مختلف اجتماعی باشند تا بر اساس آن گفتگو شکل بگیرد و وقتی گفتگو شکل بگیرد بسیاری از شکاف‌های اجتماعی و مشکلات طرح و مورد بررسی و حتی حل‌شدن قرار می‌گیرد.

حریری ضمن اظهار امیدواری از اینکه دیگر سالن‌های نیز هر چه زودتر فعالیت خود را از سر بگیرند، افزود: این امر نافی آن نیست که حافظ امنیت مخاطبان و کنش‌گران‌مان نباشیم و طبیعی است که مسئولان مربوطه نیز به این نکته توجه داشته باشند و سالن‌های نمایشی را به صورتی مدیریت کنند تا مخاطبان با آسایش خاطر به تماشای آثار بنشینند. در مرکز تئاتر مولوی هر لحظه احساس کنیم که شرایط اجرا مهیا نیست و خطری تماشاگران و هنرمندان را تهدید می‌کند به گونه‌ای دیگر عمل خواهیم کرد. در حال حاضر منعی برای اجرای گروه‌ها و حضور مخاطبان در سالن وجود ندارد.

این مدیر تئاتری تصریح کرد: در همه بزنگاه‌ها که در ابتدا تئاتر، سینما و در کل امر فرهنگی تعطیل می‌شود، نظیر اتفاقی که در دوران کرونا افتاد، احساس می‌کنم الان هم همان اتفاق می‌افتد.

وی متذکر شد: نباید قبح تعطیلی سالن‌های نمایش ریخته شود و مدیران و هنرمندان و مردم نباید اجازه دهند سالن‌های تئاتر و فعالیت‌های تئاتری و در کل هنری تعطیل شوند.

حریری در پایان سخنان خود تأکید کرد: امیدواریم شرایط به گونه‌ای باشد که گروه‌ها بتوانند تبلیغات بهتری برای آثار خود داشته باشند تا مخاطبان بیشتری در سالن‌ها حضور پیدا کنند.